Son dönemlerde gündeme gelen trajik bir olay var. Bilgisayar oyunları oynayan bir çocuğun şüpheli ölümünün altında yatan detay, polislerin çocuğun oynadığı oyunları derinlemesine araştırmasıyla sürüyor. Küçük çocuğa bilgisayar başında boğulmuş halde rastlanıyor. Bu da akıllara bir intihar vakası olabileceğini getirince durum daha da karmaşık bir vaziyete giriyor. Acaba küçük çocuk ne tür bir oyun oynuyordu? Onu intihar etmeye sürükleyen bir oyun oynuyor olabilir miydi? Bu sorgulamalar neticesinde akıllara Rusya’da 130 gencin intiharına neden olan “Blue Whale” adlı oyun geldi.

Ayrıntı vermek gerekirse haberlere göre #BLUEWHALE yani “mavi balina” etiketi ile bir gönderi paylaşan kişi bir link içeren mesaj alıyorlar. Linke giren gençlerin IP adresleri bu dehşet içeren oyunu hazırlayan yöneticilerin eline geçiyor. Bu yönetici bu kişiyle yazışmaya başlıyor ve bu oyunu oynamak isteyip istemediğini öğreniyor. Oynamak isteyen kişiler bunu kabul ettikleri vakit ise korkunç olaylar başlıyor. Bu kişiler 50 gün boyunca verilen 50 görevi de yerine getirmeleri gerekiyor. Her gün farklı bir görev veriliyor. Görevleri yerine getirildiğine dair yaptıklarını fotoğraflanmaları gerekiyor. Talimatlar dehşet öğeler içeriyor. Aklı başında olan birinin asla kabul etmeyeceği türden şeyleri kişilerin yapması isteniyor. Bu istekleri yerine getirmedikleri zaman kişiler tehdit ediliyorlar ve yönetici sevdiklerinin zarar göreceğini ifade ediyor. Geride bıraktığımız günlerde ise iki genç kız 14. kattan atlayarak intihar etmişlerdi. Genç kızlar intihar etmeden evvel sosyal medya hesaplarında bir mavi balina resmi paylaşarak ‘Son, yaşamanın bir anlamı yok’, gibi sözler kullanmışlardı. Bu durumdan sonra Rus polisi konu ile ilgili olarak soruşturma başlatmıştır ve konuyla bağlantısı olabilecek grupları araştırmaya başlamıştı.

Oyun Türkiye’de de can aldı. Olay geçtiğimiz zamanlarda Osmangazi ilçesi Panayır Mahallesi’nde yaşandı. TIR şoförü Murat P.’nin 6 çocuğundan biri olan Ahmet P. evlerine gittiği arkadaşı Batuhan K. ile beraber ‘Mavi Balina’ oyunu oynadı. Oyundan sonra iki arkadaş, evin yakınlarındaki halı sahaya gitti. Ahmet P. götürdükleri ipi halı sahanın tellerine bağlayıp, tabureye çıkarak kendini astı. Arkadaşının ölümüne şahit olan Batuhan K. sinir krizi geçirdi ve kendini yoldan geçen bir tırın önüne attı. Çocuğun annesi yaptığı paylaşımla, tüm velileri uyarırken, çocuğun şu an ki, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.