‘Kırmızı kar yağar biz ancak öyle kavuşuruz’ veya ‘Turuncu kar yağınca bu İstanbul’da trafik biter’ şeklinde üzerine basa basa imkansızlık belirtmek için söylediğimiz cümlelerin güvenilirliği tartışılır bir hal aldı.

Karın rengi ile ilgili yapacağınız her türlü kinayeyi, sarkazmı veya metaforu bir defa daha düşünmekte yarar olacak. Çünkü Rusya, Bulgaristan, Romanya ve diğer Doğu Avrupa ülkelerine turuncu kar yağışı gerçekleşti. Bu anı fotoğrafla ölümsüzleştiren kişiler ise, Rusya’nın Sochi kentine yakın bir otelde bulunan kayakçılar oldu.

Gördükleri olağanüstü manzaraya neden olan olayın, Kuzey Afrika’da çıkan fırtınaların atmosfere taşıdığı kum ve toz olduğu ifade ediliyor. Birleşik Krallık’ın ‘Met Office’ (meteoroloji kurumu) biriminde görevli olan Steven Keats yaşanan olayı ‘normal’ olarak değerlendirdi ve aynı olayın çeşitli yerlerde daha önce de yaşandığını belirtti. Keats, Kuzey Afrika ve Sahra Çölü’nden kum fırtınası sebebi ile atmosfere çok fazla kum ve toz taşındığını söyledi.

Avrupalı görevliler turuncu kar yağışının sebebi olaraksa Omsk bölgesine (Rusya’da) yığılmış olan tozu ve kili beraberinde getiren Kazakistan’ı gösteriyor.

Fakat Rus görevliler turuncu kar yağışının oldukça fazla demir, asit ve nitrat barındıran kimyasal bir çevre kirliliğinden dolayı olduğunu ifade etmekte.