İngiltere Profesyonel Futbolcular Birliği, yapılan araştırmalar neticesinde futbolda topa kafa vuruşlarının beynin farklı bölgelerine zarar vermesi sebebiyle belirli bir yaşa kadar topa kafayla vurmanın yasaklanması gerektiğini ifade etti.

İngiltere Profesyonel Futbolcular Birliği, altyapı kategorilerinde 10 yaşına kadarki çocukların topa kafayla vurmalarının yasaklanmasını istedi. 1 Ocak 2016 tarihinden bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 yaşından küçük çocukların hem antrenmanlarda hem de maçlarda topa kafalarıyla vurmalarına yasak koymuştu.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, kafa vuruşları anlıkta de olsa insan üzerinde hafıza kayıplarına neden olabiliyor. Bilhassa topa daha fazla kafa vuran defans oyuncularının ilerleyen senelerde beyin fonksiyonları ile ilgili meydana gelen sıkıntılarda göz önüne alındığında, bu sorunların kafa vuruşlarıyla bağlantılı olabileceği akıllara geliyor.

Bir kereye mahsus olan kafa vuruşları insan beynine herhangi bir zarar vermese de, defalarca yapılan kafa vuruşları hafif travmalara bağlı çeşitli sıkıntılara yol açıyor.

Bundan önce ülkemizde de, İzmir ekiplerinden Bostanlıspor’da sporcu sağlığını her şeyden önce tutmak için 15 yaşından küçük futbolcuların antrenmanlarda ve maçlarda topa kafayla vurmaları yasaklanmıştı.