İlk olarak Meksika'da bulunan ve WhatsApp üzerinden paylaşılan Momo adlı içeriği şiddet olan bir oyun giderek dünyaya yayılıyor. Momo, ‘Yeni bir Mavi Balina ile karşı karşıya mıyız?’ sorusunun sorulmasına neden oldu. Görevliler oyunun tehlikelerine karşı uyarılarda bulunuyor.

BBC Türkçe'de verilen bilgilere bakılarak, Meksika'da internet üzerinden işlenen suçları araştıran polis birimi Momo'nun bir sosyal medya grubu olarak ortaya çıktığını bildirerek:

‘Her şey bir Facebook sayfasında ortaya çıktı. Bir grup insan, yabancı bir numarayı aramak hususunda birbirlerine meydan okumaya başladılar. Pek fazla kullanıcı Momo'ya mesaj yolladıklarını ve geriye mesaj olarak şiddet içeren resimler geldiğini ifade ettiler. Bir takım kullanıcı tehdit içeren mesajlar geldiğini ve hatta bazıları da kişisel bilgilerinin ortaya çıkacağı konusunda tehdit edildiklerini ifade ediyor.’ dedi.

Fakat oyun Latin Amerika sınırlarından çoktan çıkarak, ABD, Fransa ve Nepal'e kadar yayılmış vaziyette. İspanya polisi de mevzu ile ilgili harekete geçerek, sosyal medya kanalları üzerinden oluşabilecek absürt oyun davetlerini görmezden gelme konusunda insanları uyardı.

Aynı Meksikalı meslektaşları gibi İspanyol polisi de Twitter mesajları aracılığıyla mevzu ile ilgili farkındalık oluşturmaya çalışıyor. Polis, #SaçmalıklarıGormezdenGelin etiketi ile, insanlara Momo'dan uzak durma ve garip trendlerin WhatsApp üzerinden yayılmasını sonlandırma çağrıları yapıyor. Fakat tüm bu uyarılara rağmen Momo'nun ne olduğuna ve nasıl ortaya çıktığı hakkında kesin bilgilere ulaşılamadı.