Ankara Batıkent'te yaşayan Yüksel ailesinin 17 ve 18 yaşlarındaki oğulları Onur ve Serhat, geçtiğimiz yıl büyük bir başarıya imza attı. NASA, "Mars Toprağından Oksijen Üretimi" projeleriyle başarı yakalayan kardeşleri yurt dışında dil eğitimi ile ödüllendirdi.

'Hayalim pilot olmak'

NASA ödülünü kardeşiyle birlikte kazanan 18 yaşındaki Onur Yüksel, böyle bir başarı elde etmenin kendisini çok mutlu ettiğini belirtti. "Kazandığımız ödülü kullanabilmek, güzel yerleri gezip görmek isterdim" şeklinde konuşan Yüksel, kendileri için didinen annesiyle gurur duyduğunu vurguladı.

Küçüklüğünden beri pilot olmak istediğini belirten Yüksel,  "Benim küçüklüğümden beri hayalim pilot olmak. Fakat sivil pilotluk istediğim için biraz o da masraflı bir iş. Bunun için burs veren eğitim üniversiteleri oluyor. İnşallah oraları düşünüyorum. Pilot olmayı çok istiyorum" ifadelerini kullandı.

'Uzay fiziği, uzay mühendisliği gibi alanlar düşünüyorum'

17 yaşındaki Serhat Yüksel ise Mars toprağından oksijen üretme projesinin küçük bir fikirle başladığını belirterek, "Mars toprağını su ve elektrikle işleyip yenilenebilir halde oksijen üretilmesine yönelikti projemiz. Yarışma konsept olarak 48 saat sürüyor. 48 saat boyunca uyumuyorsunuz, projeyi geliştiriyorsunuz" dedi.

"Hayalim, fizikçi olmak. Astrofizik, uzay fiziği, uzay mühendisliği gibi alanlar düşünüyorum" ifadelerini kullanan Serhat Yüksel, annesine kendileri için verdiği emeklerden dolayı teşekkür etti.

'Konaklama, harçlık gibi masrafları da göze alamadım'

Çocuklarının Londra'da kazandıkları dil eğitiminde konaklama giderlerinin karşılanmasının istendiğini belirten Yüksel, çocukları için birçok yere başvurduğunu belirtti. Yenimahalle Kaymakamlığı'nın uçak biletlerini karşılama sözü verdiğini ve bu süreçte Uğur Mumcu Mahallesi muhtarı olan Cennet Yağmur'un da kendileri için bir çok girişimde bulunduğunu dile getirdi. Ebru Yüksel, "Maalesef uçak bileti dışında kalan konaklama, harçlık gibi masrafları da göze alamadım. Diğer masraflar aşağı yukarı çocuk başına 10 bin lirayı buluyordu. Bu benim için çok büyük bir külfetti" ifadelerini kullandı.