1936 senesinde kameralara verdiği son pozdan sonra hayata gözlerini yuman Tazmanya Kaplanı, kendi türünün son örneğiydi. Şimdi bilim insanları, canlının genomundan canlıyı tekrar hayata geri getirebilmenin mümkün olduğunu ifade ediyorlar.

Tazmanya Kaplanı türünün son üyesi olarak bilinen Benjamin’in 1936 yılında çekilmiş son fotoğrafıBu, bilinen en yeni Tazmanya Kaplanı fotoğrafı olarak bilim tarihinde geçiyor. Sırtlan ve beyaz kaplan kırması bir görünümü olan canlı, vahşi savanaların avcı türleri içerisinde.

Şimdiki bilim teknolojisindeki gelişmeler ve bunların DNA araştırmalarına pozitif yansımaları sayesinde bazı bilim insanları, bu türün tekrar geri getirebileceğini söylüyorlar..

Nature Ecology and Evolution dergisinde yer alan yeni bir araştırma, bilim insanlarının yakın tarihte nesli tükenmiş hayvanların geri getirilmesi üzerine yapılmış ender çalışmalardan. Araştırmaya göre Tazmanya Kaplanı, şimdiki köpekleriyle 160 milyon sene öncesinde garip bir ilişkiye sahipti. Her iki türün ataları bir araya gelebiliyorlardı.