Bilim insanları Pasifik Okyanusu'nun güneyindeki Büyük Bariyer Resifi'ndeki mercan kaybının rekor seviyeye ulaştığı uyarısında bulundu.

Avustralya Okyanus Bilimi Enstitüsünün yayımladığı yeni rapora göre; Queensland eyaleti sahili açıklarındaki resifteki mercan örtüsünün "tarihin en düşük seviyesine" gerilediği kaydedildi. Raporda 2016 ile 2017 yıllarında ilk kez peş peşe yıllarda yaşanan ağarma vakalarının ardından mercan örtüsünün toparlanamaması ve resifin farklı bölgelerini etkileyen çeşitli iklim olayları sebebiyle mercan örtüsünün boyutlarının rekor ölçüde azaldığı ifade edildi.

Gözlemlerde resifin kuzey bölümünün sıcak hava dalgalarının etkisiyle mercan örtüsünün yarısını kaybettiği aktarıldı.

Yapılan gözlemlerde resifin kuzey bölümünün iklim değişikliğinin sonucu ortaya çıkan sıcak hava dalgalarının etkisiyle mercan örtüsünün yarısını kaybettiği, orta kesimlerde ağarma ve güneyden gelen kızıl dikenli deniz yıldızı akını nedeniyle büyük kayıplar olduğu aktarıldı. 

Mercan örtüsü oranı, 2016 yılında yüzde 22 iken 2018'de yüzde 14'e, resifin güney kısmında ise 2017'de yüzde 33 olan mercan oranı 7 yıl aradan sonra ilk kez gerileyerek yüzde 25'e düştüğü ifade edildi.