DHA’da verilen bilgilere göre, RTB tarafından sahil dolgu kısmında, 9 bin 520 metrekare alana ‘Çay Çarşısı’ kurulması için proje tamamlandı.

Çay Çarşısı, 4 bin 100 metrekare kapalı alan üzerine inşa edilecek ve Karadeniz’in yöresel mimarisindeki yapılarıyla düzenlenecek çay evleri, çay tadım ve satış reyonları, sinema salonları, sergi alanları, restoranlar ve ‘Çay Müzesi’nden meydana gelecek.

Dev bardak heykelinin de bulunacağı ‘Çay Çarşısı’nın çevre düzenlemesinde, çay bahçesi konseptine uygun peyzaj hazırlıkları gerçekleşecek. Ortalama 10 milyon TL’ye mal olacak proje, 1,5 senede bitecek.

RTB Başkanı Mehmet Erdoğan, tasarının, Rize’nin yüz akı olacağını ifade ederek, şehrin önemli turizm destinasyon alanına sahip olacağını dile getirdi. Erdoğan, ‘Özellikle sembol olarak yararlanacak olduğumuz çay bardağı ile 26 tane özel firma çaylarının satıldığı çarşısıyla içerinde bulunacak 3D sinemasıyla restoranıyla müzesiyle farklı tekniklerle demlenmiş çayların sunumunun gerçekleştiği alanlar ile beraber turizm anlamında katkı sağlayacak çok güzel bir projeye imza atıyoruz’ şeklinde açıklamalarda bulundu.