Yapılan çalışmayla bölgede minik bir 'Hobbit Köyü' oluşturuldu. 

Sivas Belediyesi tarafından John Ronald Reuel Tolkien'in yazdığı, Peter Jackson'ın sinema filmi olarak çektiği 'Yüzüklerin Efendisi' serilerinde yer alan "Hobbit"lerin yaşadığı küçük tepeler içine gömülü evlerden esinlenildi

Film kahramanı Hobbit'lerin yaşadığı evler gibi olan yamaç evleri oldukça büyük bir ilgiyle karşılandı ve evlerin sayısı artırılmaya başlandı.

"Tatil köyü havasında olacak"

Yeni etap çalışmalarında son aşamaya gelindiğini belirten Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, "Konutlar tamamlandı. Tefriş çalışmaları haricinde imalat noktasında hemen hemen eksikler kalmadı, diyebiliriz. Alanda peyzaj çalışmaları devam ediyor. Ortaya şimdi asıl görüntü çıkmaya başladı. Çok otantik, çok farklı bir görüntü. Burasının ciddi şekilde ilgi göreceğini düşünüyoruz. İnanıyorum ki başlı başına Sivas'a bir değer katacak. Turizm noktasında ilgi çekecek bir alan ortaya çıktı. Tahmin ediyorum, bayramdan sonraya kadar burası tamamlanmış olur. 1 ay gibi sürede tamamen bitmiş olacağını düşünüyorum. Önemli olan güzel şeylerin ortaya çıkması. Burası insanların 3 gün, 5 gün doğayla iç içe, her türlü şehir stresinden uzaklaşacağı, kafa dinleyeceği, kitap okuyacağı, şiir yazacağı mekan olacak. Aile ortamında kafa dinleyeceği, stresini üzerinden atacağı güzel bir alan" ifadelerini kullandı.

"Evlere olan talep çok fazla"

Hedeflerinin, bölgeye 70-80 adet daha 'Hobbit' evi yapmak olduğunu dile getiren Başkan Aydın, "Şu anda talebe cevap veremiyoruz. Çok sayıda talep var. Burası doyumluk değil, tadımlık olacak. Bunu sürekli büyüteceğiz. İhtiyaç olduğu takdirde bu alana 70- 80 civarında bu tür toprağın içine gömülü, ön kısmı vadiye bakan ev yerleştireceğimizi ön görmüştük. Bu ihtiyaca göre, talebe göre, zaman içinde o sayıya ulaşacak; diye düşünüyoruz. Her yerden talep var. Burayı gelip, gören herkes bize '5 yıldızlı oteli değil, ben burayı tercih ediyorum' diyorlar. Burada biz müşteri problemi zaten yaşamayacağız. Buraya her gelen kendiliğinden diğer müşterileri de getirecektir. Zaten sayının çok fazla olmaması açısından öyle bir sıkıntımız olmayacak. Bu işi başlatırken, daha çok işin ticari boyutundan öte bu alana bir zenginlik katsın, bu alana bir farkındalık katsın istedik" şeklinde konuştu.