Leyla ile Mecnun ekibi yılbaşına giriyor.

Leyla ile Mecnun karakterleri listesi, TRT 1’de yayınlanan Leyla ile Mecnun’un karakterlerini içeren bir listedir. Dizide Arap efsanelerine dayandırılan Leylâ ile Mecnun karakterleri ana karakterlerdir. Diğer karakterler ise tamamen kurgusaldır.

Dizinin genel konusu Leyla ile Mecnun arasındaki aşk ve bu karakterlerin etraflarında gelişen olaylardır.

Dizinin ana karakterlerini canlandıran Ahmet Mümtaz Taylan, Cengiz Bozkurt, İştar Gökseven, Köksal Engür ve Melis Birkan gibi ünlü oyuncuların yanında; Ezgi Asaroğlu, Ali Atay, Serkan Keskin, Müge Boz, Zeynep Çamcı ve Beste Bereket gibi kamuoyunca daha az tanınan oyuncular da dizide yer almış ve dizi ile tanınırlıklarını artmıştır.

Ana karakterler, Ali Atay’ın canlandırdığı Mecnun, babası İskender’i canlandıran Ahmet Mümtaz Taylan, Erdal Bakkal’ı canlandıran Cengiz Bozkurt, İsmail rolündeki Serkan Keskin, Yavuz rolündeki Osman Sonant, Ak Sakallı Dede rolündeki Köksal Engür ile 3 sezonda 4 ayrı Leyla karakterini canlandıran Ezgi Asaroğlu, Müge Boz, Zeynep Çamcı ve Melis Birkan’dır.

Mecnun Çınar (Ali Atay)
Orta sınıftan bir aile olan İskender ve Pakize’nin oğlu. Çok sevdiği Leyla’sını bir trafik kazasında kaybedince karşısına çıkan Sedef ile Şirin arasında kalmıştır. Hem Sedef hem de Şirin tarafından terk edilmiştir. Kireçburnu Mahallesi’nde yaşayan Mecnun, Açıköğretimden işletme okumaktadır ama yıllardır matematik dersini verememiştir. Rüyasına giren Ak Sakallı Dede ile yatağını, Az Sakallı Dede ile yiyeceklerini(!) paylaşmaktadır. İsmail Abi’sini çok sevmektedir.

Leyla Yılmaz (Ezgi Asaroğlu)
Varlıklı bir aile olan Metin ve Sevim’in kızı. Zengin olmasına karşın etrafında diğer varlıklı akranları gibi şımarık değil aksine alçakgönüllü bir kişiliğe sahiptir. Mecnun onu terketmek zorunda kaldığında, bir süre ‘kötü’ olmayı denerse de beceremez ve normal karakterine döner. 30. bölümde bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmiştir.