Belki de hayatınızın en heyecanlı günlerinden biridir evlenmeye karar verdiğiniz gün. O günün mutluluğu ile pek idrak edilmese de ileri aşamalar biraz yoğun geçmektedir. Partneriniz ile evlenmeye karar verdikten sonra bir dizi yapılacak şeyler vardır. Ailelerinize evlenmek istediğinizi söylemek ile başlar bu süreç. Daha sonrasında ise ailelerin birbiri ile tanıştığı o heyecan dolu güne gelir vakit: kız isteme töreni…

Kız isteme geleneği yüzyıllardır devam eden ve evliliğe ilk atılan adım olarak bilinir. Bir nevi evlenmek isteyen gençlerin ailelerinin iznini alması ritüelidir. Çiftler büyük bir heyecan ve stresle ailelerini sevdiği insan ve onun ailesi ile tanıştırdığı günün iyi geçmesini ister. Ancak o günün atmosferi ile bu tören aşamasında yapılması gerekenler unutturabilir. Biz de sizin bu heyecanınıza ortak olarak kız isteme gününüzde yapılması gerekenleri aşama aşama olarak aşağıda belirttik. Sadece bu yazı ile kalmayıp tam anlamıyla bir kız isteme töreni yaşamak istiyorsanız eş dost ve çevreden olduğunca yardım alabilirsiniz.

Kız İsteme Sürecinin Aşamaları Şöyledir:

Her şey tamam. Aileler tanışmaya hazırdır. İlk olarak damat ailesinin gelinin ailesinden uygun oldukları bir tarihe gün alır. Daha sonra aile büyükleri ile  kız istemeye gidilir aynı şekilde gelin evinde de aile büyükleri bulunur.

Damat tarafı kız isteme saatinden çok öncesinde alışveriş yapmaya başlar. Peki, eli boş gidemeyen, gitmemesi gereken damat tarafı neler almalıdır? Öncelikle güzel bir çiçek yaptırılması ve gümüş tepsi, porselen ya da gondolda çikolata alınması gerekmektedir. Buna ek olarak damadın annesinin de çiçek yaptırması güzel bir jest olacaktır. Çikolatanın tadına, görünümüne çiçeğin gösterişine göre gelin adayı ailesi tarafından yorumlar yapılacağı muhtemel olduğundan bu seçimlerde hassas olmakta fayda vardır.

Damat beyin bu özel güne özgü takım elbisesi hali hazırda bulunup, saç sakal tıraşını yaptırması gerekmektedir. Aynı şekilde ailesininin de damat gibi kendilerine özen göstermesi kız isteme töreninin gereklerindendir. Böylelikle karşı tarafa gösterdiğiniz özen ve saygı üzerinizde iyi bir intiba bırakacaktır. 

Tabi her şeyi damat tarafından beklemeyelim. Gelin tarafı da bir o kadar özenli davranmalıdır bugün için. Eğer yapılacaksa evin temizliği, ikramların hazır olunuşu, kahve yapımı için gerekli malzemelerin temini gibi işinizi aksatacak şeylerin tamamlanmış olması gerekir. Gelin hanım için daha önceden belirlenen en uygun kıyafet ve saç, makyaj modelleri o gün aceleye getirilmelidir yapılmalıdır. Damat ailesi gibi gelinin ailesi de kıyafetlerine özen göstermelidir. Gelin annesi ve babası kızlarını vermenin hüznüne kapılıp kendilerine özen göstermekten kaçınmamalıdırlar. O gün aileler çocuklarını temsil etmektedirler. Her şeyin güzel gerçekleşmesi için bu gibi ritüeller yerine getirilmelidir.

Gün içerisinde tüm hazırlıklar yapıldı artık kız isteme saati geldi. Damat tarafının kız evine gelmesi ile hoş geldin faslı olup daha sonrasında derin bir sessizlik ve soğuk rüzgarlar oluşabilir. Bu durumu önleyebilmek için sohbeti çok, konuşkan insanlar kız isteme törenine getirilmeli. Özellikle kız evlendirmenin, vermenin aile için zor olduğu düşünülürse kız tarafının suskun ve soğuk olması muhtemeldir. Erkek tarafı bu konuda çözüm üretip sohbet açmalı.

Bir süre sonra adet gereği gelin adayının bol köpüklü kahveyi ikram etmesi gerekir. Gelin hanım bol köpüklü bir kahve yapamıyor ise bilen birine yaptırabilir. Ancak bu günün her anının özel olmasını isteyen gelinler köpüksüz kahvelerini misafirlerine sunabilir. Değişmeyen bir şey varsa o da damat adayının kahvesine tuz, karabiber, şeker, pul biber gibi çeşitli maddeler eklenebilir. Genellikle kahveye sadece tuz eklenir. Bunun nedeni damadın dayanıklılığına bakmaktır tuzlu kahveyi içebilecek mi? Bu zorla yola hazır mı? Gelinin elinden zehir olsa içer mi? Bu gibi sorulara cevap niteliğinde damadın sınandığı bir uygulamadır. Damada yapılacak işkence seviyesini arttıranlar tuzun yanında birkaç madde daha ekleyebilir. Sevgilisine kıyamayanlar ise kahvesine hiçbir şey eklemezler.