Ayşe Begüm Onbaşı 9 Aralık 2001’de Manisa’nın Akhisar ilçesinde doğdu.

Jimnastiğe başlamadan olimpiyatları izliyor, ritmik jimnastikçiler gibi evdeki kurdeleleri sallayarak topları havaya atıp yakalamaya çalışıyordu. Aslında spor hayatına bale ile başladı ama bale yaptığında o kadar küçüktü ki hatırlamıyor bile, jimnastiğe ise 5 yaşında Akhisar Belediyesi’nin verdiği kurslarla başladı. Biraz zaman geçtikten sonra Akhisar’daki tesisler yetmemeye başladı ve Ayşe, evinden 50 km uzaklıkta Manisa’daki bir spor salonuna gitmeye başladı.

Jimnastiğe aşık olan Ayşe, tüm zorluklara rağmen hedeflerinden hiçbir zaman vazgeçmedi.

Bu tutku zamanla başarılarının en büyük kaynağına dönüştü, kendine ise “Madalya canavarı” diyor. 2016 yılında Güney Kore’de düzenlenen 14. Dünya Aerobik Jimnastik Şampiyonası 15-17 yaş kategorisinde Altın Madalya sahibi oldu. 2015’te Meksika’da düzenlenen Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda düştüğü için altın madalyayı kaçırdı.

Son olarak da Fas’ın Marakeş kentinde düzenlenen Gymnasiade 2018’te Tek Bayanlar kategorisinde gümüş madalya kazandı, bu güzel haberi kendi Twitter hesabından duyurdu.

“Bir branşta hem yeteneğiniz varsa hem de çok çalışıyorsanız başarılı olursunuz. Ama bu branşa aşık olursanız fark yaratırsınız.” diyor Ayşe Begüm Onbaşı.

Ayşe’nin başarılarla dolu spor kariyerinde tüm hedeflerine ulaşabilmesini diliyoruz!