Hayrettin, İstanbul Bakırköy’de 1984 yılında dünyaya gelmiştir. Annesi ve babası memur olan Hayrettin, ailesinin ortanca oğludur. İlköğretim hayatına Ahmet Hamdi Tanpınar İlköğretim Okulu’nda başlayan Hayrettin lise eğitimini ise Yahya Kemal Beyatlı Lisesi’nde almıştır. 2000 yılında liseden mezun olan Hayrettin’in uyku problemleri ve hayattaki farklı alanlardaki beklentileri onu sınav stresine çok da sokamamış, ilk 2 senesinde üniversiteye giriş sınavına uyuyamadığı için yetişememiştir. Son olarak 2004 yılında Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü’nü kazandı. 4 sene içerisinde mezun oldu. Okul yıllarında da bir çok etkinliğin içerisinde yer aldı.

Hayrettin’in yer aldığı tiyatro projeleri

Hayrettin, ilk olarak üniversiteye girdiği ilk yıldan itibaren okulda her türlü ekibe katılıp özellikle tiyatro alanında bir takım atılımlar yapmaya başlamıştır. Okulunun tiyatro kulübüne girip arkadaşlarıyla birlikte çok başarılı oyunlar sergilemiştir. 2004 yılından 2009 yılına kadar sahneledikleri ”Klakson, Borazan ve Fırtlar” oyununda komiser rolünü canlandırmıştır. Bu oyunun dışında aynı yıl Alfred Jeyy’in ”Kral Übü” oyununda başrolü oynamıştır. Bu oyunla birlikte kendisi en iyi erkek oyuncu ödülünü almış, oyundaki arkadaşları da en iyi kadın oyuncu ve en iyi reji ödülünü almışlardır. Hayrettin bu ”Kral Übü” oyununda oynadığı karakter sayesinde o dönemde İstanbul Belediyesi Kültür A.Ş.’den de ”en iyi erkek oyuncu” ödülünü almıştır. Bu ödülle birlikte iyice onore olan Hayrettin, tiyatro çalışmalarına da tam gaz devam etmiştir. Jean Paul Sartre’ın ”İş İşten Geçti” oyununda Dixon rolünü sergileyen Hayrettin, bu oyundan sonra da Savaş Baba oyununda ”Fileksenos” rolünü sergilemiş, ardından Sermet Çağlayan’ın ”Ayak Bacak Fabrikası” adlı oyununda ”Öküz” karakterini canlandırmıştır. Tüm saydığımız bu oyunlarla Türkiye’de genel bir turneye çıkmış ve bir çok bölgede turnesi gereği oyunculuğunu sergilemiştir.

Zaten oyunculuğu kendine tutku haline getirmiş olan Hayrettin; üniversite hayatının üçüncü ve dördüncü senesinde Beyoğlu’ndaki bazı mekanlarda stand-up’la ilgili gösteriler yapmaya başlamıştı. Yine üniversite yıllarında tiyatro oyunculuğuyla uğraşırken bir yandan da arkadaşlarıyla bir grup oluşturup çektikleri eğlenceli videoları sosyal ortamlarda yayınlamaya başladılar. Bu videolardan ilk olarak, 2008 yılında ünlü yönetmen Çağan Irmak’ın ünlü filmi Issız Adam’ı ti’ye alma amaçlı çektikleri ”Kızsız Adam” videosu herkes tarafından büyük bir ilgiyle izlendi ve konuşulmaya başlandı. Hayrettin kendini yavaş yavaş yüz olarak da tanıttığı için reklam filmlerinde de oynamaya başladı. İlk olarak 2009 yılında ”Gelecekten Bir Gün” sinema filminde başrol oynayan Hayrettin; Işın Karaca, Rasim Öztekin ve Neco gibi isimlerle rol arkadaşı olma fırsatını bu film sayesinde yakalamıştır. Aynı dönemlerde Turkcell’in hazırladığı Nar kampanyasının çekilen reklam filminde reklam yüzü olarak rol almıştır. Gelecekten Bir Gün filmi bittikten sonra, tekrar aynı dönemlerde Doritos’un reklam filmi olan ”Hisseli Tatlar Kampanyası” ‘nda reklam yüzü oldu. 2010 yılından itibaren kendi hazırladığı oyununu bütün davet edildiği okullarda sahnelemiştir ve bu sahne sayısı 100’ü aşkın vaziyettedir. 2011 yılına gelindiğinde kendi adını taşıyan ”Hayrettin” adlı yapımla izleyiciyle buluşan Hayrettin, 2 sene boyunca bu programa devam ederek komedi üzerine bir yayın sürdürmüştür. O dönemlerde de global sayılabilecek firmaların toplantılarına katılarak komedyen tarafını konuşturmuştur. 2013 yılındaysa ATV’de yayınlanan, 30 bölümlük bir yarışma programı olan ”Harry” ‘de sunucu olmuştur. Her yıl Fanta Gençlik Festivali’nin başlıca sanatçılarından olup, festivale gelen gençlere kendi şovunu sunmaktadır. Fanta’nın Hayrettin’e sunduğu ”Sokak Oyunlarının Kahramanı” reklam filminde çok başarılı bir oyunculuk sergilemiş ve bu reklam filmi sayesinde kendisine Kristal Elma ödülü kayık görülmüştür.