Yeşilçam tarihinin, feodalizmden kapitalizme geçiş sürecini müthiş dokunaklı bir dille beyazperde'ye aktardığı en başarılı yapımlardan biridir Züğürt Ağa. Yer yer, müthiş romantik sekanslar içeren film, ilişki düşkünü kart dedenin, düğün gecesi taze gelin Kiraz’ın koynunda ölmesi sonrası gelişen trajikomik olaylar anlatılıyor. Haraptar köyünün Ağası için yaşamı çekilmez kılan olayların başlangıcı bu olurken, kendi köylüleri tarafından dolandırılan Ağa çareyi köyü satılığa çıkarmakta bulur. Gözünü rant hırsı bürümüş siyasilere Haraptar’ı peşkeş çeken Ağa soluğu büyük şehirde alır. Ancak metropol yaşamı, şimdiye dek tanıdığı görkemli yaşantısında edindiği pratiklerle altından kalkılabilecek gibi değildir. Çoğu kez komik ve kimi zaman acıklı denemelerle hayatta kalma savaşı veren Ağa’yı karısı da terkettiğinde yanında sadece Kiraz kalıp ona destek verir. Ağa’nın öğreneceği şeyler vardır... Özellikle Kiraz'ın yıllarca içinde büyüttüğü aşkını ağaya açıldığı an, ağanın Kiraz'a insani yaklaşımı eşsiz sahneler içeriyor. Senaryoyu Yavuz Turgul kaleme aldı ve Nesli Çölgeçen imzalı başyapıt "Züğürt Ağa", 70'ler-80’ler sürecine dair tüm unsurları mükemmel yansıtıyor. Tabi ki başrolde Şener Şen'in sahici rolü, gerçekleştirdiği etkileyici performans, bu büyük sanatçının devleşmesine yol açıyor.
 
26 Aralık 1941 tarihinde dünyaya gelen Şener Şen, Adana doğumludur. Türk sinema sektörüne adını altın harflerle yazdıran başarılı oyuncu, Yeşilçam denince akla gelen en iyi isimlerden bir tanesidir. Kendisinin babası da aynı şekilde usta bir oyuncu olan Ali Şen’dir. Şener Şen de babasının yolundan giderek sinema sektöründe oldukça başarılı bir isim olmuştur.

Kendisinin sinema sektörüne ilk atılışı, 1958 yılında başlamıştır. Devam eden süreçte 1964 ve 1966 yıllarında iki senelik bir öğretmenlik tecrübesi olduktan sonra İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’na girmiş ve yan rollerde oynamaya başladı. Kendisini çok kısa bir sürede müthiş derecede oyunculuk alanında geliştirebildiği için şöhret basamaklarını hızla atlamaya başlamıştır.

Şener Şen’in profesyonel olarak yer aldığı ilk sinema filmi, 1967 yılında çekilmiş olan “Sözde Kızlar” filmidir. 70’li yıllara girildiğinde de pek çok sinema filminde yer alma şansı yakalamıştır. Hatta 1971’de “Altın Prens Devler Ülkesinde” isimli yapım içerisinde babası ile birlikte rol alma şansı da olmuştur. Ancak Şener Şen için asıl çıkış yaptığı dönemin 1975 olduğu söylenir. Bunun sebebi o yıllarda hem Hababam Sınıfı hem de Bizim Aile filmlerinde oynayıp her iki ekiple de müthiş bir başarı yakalamalarıdır.