Hababam Sınıfı Rıfat Ilgaz'ın aynı adlı eserinden sinemaya uyarlanan film serisi. Unutulmaz serinin bu ilk filmi Rıfat Ilgaz`ın Hababam Sınıfı romanından uyarlanmıştır. Türk sinema tarihinin en komik 2 filminden biri olarak kabul edilmektedir (diğeri Tosun Paşa) ve aynı zamanda IMDB sitesinin anketinde sinema izleyicilerinin oylarıyla belirlenen dünyanın en komik filmleri listesinde 3. olmuştur. 

Ertem Eğilmez kimdir, Geniş izleyici kitlesinin ilgisini çeken kalabalık kadrolu güldürüleriyle Türk sinemasında bir tarz oluşturmuştur. Ertem Eğilmez ismi Hababam Sınıfı filmleriyle özdeşleşmiştir.

Ertem Eğilmez, 18 Şubat 1929 tarihinde Trabzon‘da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Konya‘da tamamladı.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra babasının verdiği parayla Moda’da bakkal dükkanı açıp işletti. 1953 yılında askerliğini yaptıktan sonra önce Arif Bolat kitabevinde çalıştı, 1954 yılında Refik Erduran ile birlikte Çağlayan Yayınevi’ni kurdu. Bu yayın evinde Refik Erduran ve Haldun Sel ile birlikte 1950’li yılların sonuna doğru birçok karikatüristin yetiştiği Tef adlı mizah dergisini çıkarmaya başladı. Çıkardığı küçük cep kitapları ile yeni bir çığır başlattı. Yazar Kemal Tahir‘e “Mayk Hammer” adında polisiye romanları yazdırdı. Bir müddet sonra bu cep romanları işinde zarar etmeye başlayınca bıraktı.

Türkiye’ye ilk langırt makinelerini getiren Ertem Eğilmez’dir. 1961 yılında Efe ve 1964 yılında Nahit Ataman ile birlikte Arzu Film şirketini kurdu. Yapımcılık ve yönetmenlik yapmaya başladı. 1961 yılında “Yaman Gazeteci” filmiyle yapımcılığa, 1964’te de”Fatoş’un Fendi Tayfur’u Yendi” adlı film ile yönetmenliğe başlamış oldu.

1965 Yılında Türkan Şoray‘lı Selda Alkor‘lu Fatma Girik‘li ve Hülya Koçyiğit‘li popüler aşk filmleri, 1970’li yıllarda sevgi, dostluk ve güncel olayları güldürü öğesiyle kaynaştırarak filme aldı. Her türü denediyse de, çoğunlukla kolay izlenen ve geniş izleyici kitlesinin ilgisini çeken güldürüler yönetti. 1960 yılların sonuna doğru, Arzu Film güldürüleriyle gerçek halk sineması örneklerin vermiştir. Rıfat Ilgaz‘dan uyarladığı Hababam Sınıfı serisiyle oldukça büyük bir ilgi uyandırdı. 1980 yılında yaptığı Banker Bilo ve 1988 yılında yaptığı Namuslu filmleriyle, Türkiye’nin temel sorunlarına bakışı açısını kendi mizah anlayışıyla ele aldı. 1988 yılında yönettiği Arabesk filmi gişe de oldukça büyük bir başarı elde etti.

1973’te Eğilmez, Rıfat Ilgaz‘dan’dan uyarlanan Hababam Sınıfı‘nı, ve filmin gördüğü büyük ilgi üzerine aynı yıl içinde kabarık ve son derece uyumlu bir oyuncu kadrosunu kullanarak Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı‘yı, 1976’da Hababam Sınıfı Uyanıyor‘u, sonraki yıl ise Hababam Sınıfı Tatilde‘yi çekti. 1981’deki Hababam Sınıfı Güle Güle ile diziye son verdi.

1966 yılında çektiği “Bir Millet Uyanıyor” filmi ile 1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nde en iyi tarihsel film ödülünü kazandı.

Ertem Eğilmez, yönetmen olarak aslında güldürüleri yeğlese de gerek roman uyarlamaları (Senede Bir Gün, 1965 ve 1971; Nilgün, 1968), gerek Milli Mücadele filmleri (Antalya Film Şenliği’nde ödüllendirilen Bir Millet Uyanıyor, 1966), gerekse ikinci çevrimler (İngiliz Kemal, 1968; Küçük Hanımefendi, 1970) ve tabii yabancı kaynak uyarlamaları (Sürtük, 1965 ve 1970; Sürtüğün Kızı, 1967) çekti.

Karakter oyuncularına başrol veren, Münir Özkul, Adile Naşit, Kemal Sunal, İlyas Salman, Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Şener Şen ve Ayşen Gruda gibi güldürü oyuncularının sinemada başarı kazanmalarında payı olan Eğilmez, filmleştirilmesi oldukça güç sayılan Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı romanını 1975’te beyaz perdeye aktardı. Hababam Sınıfı’nın başarısı üzerine Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Hababam Sınıfı Tatilde ve son olarak da Hababam Sınıfı Güle Güle adlı dört devam filmi çekti.

Hababam Sınıfı’nı Rıfat Ilgaz yazdı, Ulvi Uraz sahneledi, Ertem Eğilmez sinemalaştırdı.

Ertem Eğilmez, 1981 yılında Hababam Sınıfı’nı Müzikal tiyatro oyunu haline getirdi. 1981 yılında Beyoğlu Şan Tiyatrosu’nda sahneye konmuş, 1982 Mayıs ayına kadar kapalı gişe oynamıştır.1982 yılında İzmir Enternasyonal Fuar’ında 30 gün, Fuar süresince Açık Hava Tiyatrosunda da İstanbul’da olduğu gibi kapalı gişe oynamıştır.

Yönetmenliğini Metin Serezli’nin yaptığı, Müziklerini Mazhar Fuat Özkan‘ın hazırladığı, Yavuz Turgul‘un oyunlaştırdığı Hababam Sınıfı Müzikali’nin kadrosu:
Derya Baykal, Ahmet Gülhan, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda, İlyas Salman, Şevket Altuğ, Ulvi Alacakaptan, Aydın Arkun, U.S.G Dans Grubu, Parla Şenol, Yaprak Özdemiroğlu, Yonca Evcimik.

1980-81 sezonunda Kanlı Nigar adlı müzikli oyunu sahneye koydu. Bir süre uzak kaldığı sinemaya 1984’te Namuslu filmiyle geri döndü. 1980 yılında yaptığı Banker Bilo ve 1984 yılında yaptığı Namuslu filmleriyle, Türkiye’nin temel sorunlarına bakışı açısını kendi mizah anlayışıyla ele aldı.

En son “Arabesk” filmi olmak üzere toplam 44 film yönetti. En son “Milyarder” olmak üzere 5 senaryo yazdı. En son “Milyarder” olmak üzere 97 filmin yapımcılığını yaptı.

1970’li yıllarda Müjde Ar ile evlenmeden uzun bir süre birlikte yaşadılar. Çocukları yoktur.

Ertem Eğilmez’in nikahlı eşinden toplam 4 çocuğu vardır.
Ertem Eğilmez’in film yapımcısı olan Ferdi Eğilmez (d. 12 Mart 1963) adında bir oğlu vardır. Sinemacı olmasını istemediği oğlunun İtalya‘da sinema eğitimi aldığını öğrendiğinden itibaren barışana kadar 7 sene küs durmuş, tam barıştıkları sırada da Ertem Eğilmez vefat etmiş.

Ertem Eğilmez, 21 Eylül 1989 tarihinde İstanbul’da 60 yaşında ölmüştür.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi akademisyenlerinden Cem Pekman ‘Filim Bir Adam: Ertem Eğilmez’ kitabını yazdı.