Google, bazı sitelerde otomatik başlayan sesli videoları susturan Chrome işlevini askıya almıştı. Askıya alınan işlevin Ekim ayında geri dönüş yapacağı ifade edildi.

İptal edilen işlevin amacı, videoları otomatik olarak başlatarak kullanıcıları rahatsız eden web sitelerini kontrol altına almaktı.

Chrome'un ses engelleme işlevi, web tabanlı birçok oyunu olumsuz etkiledi. Firma bu yüzden otomatik ses çalma engelleme işlevini bir süre önce askıya aldı. Bununla birlikte Chrome 66'yla gelen videoların otomatik yürütülmesini kapatma işlevi askıya alınmadı.

Chrome'un Twitter'daki geliştirici hesabından Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre; otomatik çalan sesleri engelleme işlevi, Ekim'de yayınlanması planlanan Chrome 70 ile birlikte geri dönecek.

Bu hamle, Google'ın web'i daha huzurlu bir yer haline getirme girişimlerinden ödün vermek istemediğinin bir göstergesi. Google bu konuda yalnız değil ve Mozilla Firefox, Apple Safari gibi tarayıcılar da videoları, sesleri, reklamları ve davranış izleme yazılımlarını engellemekte eskisinden daha katı davranıyorlar.