Hemen herkesin eğitim hayatında, gençliğimizde veya çocukluğumuzda bizde iz bırakan hafızamıza kazanmış bir takım öğretmenlerimiz vardır. Diğer öğretmenlerden farklıdır onların bizdeki yerleri. İşte yokluklarla savaşan Afrika ülkesi Gana’da gelecek nesillerin yolunu aydınlatmak için, uğraşan genç bir öğretmende eğitim verdiği öğrencilerde böyle bir iz bırakacak gibi…

Gana’nın Kumasi bölgesinde öğretmenlik yapan Owura Kwadwo öğrencilere bilgisayar ve ofis programları eğitimi veriyor fakat kader bu ki, okullarında tek bir bilgisayar dahi yok.Lakin öğrencilerinin gelecekte daha düzgün ve saygın işlerde çalışabilmesinin tek yolunun Microsoft Word gibi ofis programlarından geçtiğinin farkında olan genç öğretmen, dersi çocuklara daha verimli anlatabilmek için çılgınca sayılabilecek bir özveri ile kara tahtaya en ince ayrıntısına kadar detaylandırdığı bir ofis sayfası çiziyor ve dersi buradan anlatıyor.

‘Ne anlatıldığını görsel bir şekilde anlamaları çok önemli. En azından gün gelirde gerçek bir bilgisayarın karşısına geçebilecek şansları olursa bu tablodan öğrendikleri onlara yardımcı olacaktır diye düşünüyorum’ diyen genç öğretmenin bu fedakârlığı sosyal medyada büyük ses getirdi ve kendi vatanında da yankı uyandırdı.

Sosyal medyada okula bilgisayar yardımı yapılması için pek fazla bağış kampanyası gerçekleştirildi ve birçok ünlü genç öğretmenin okuluna yardımda bulunmak istediğini belirtti.

Mesleğini seven bir öğretmenin fedakârlığı ve öğrencilerinin geleceğine ışık tutabilmek için yaptığı özveri sayesinde, imkansızlıklarla savaşan Afrika’da en azından bu okuldaki öğrenciler bilgisayara kavuşabilecek. Ne diyelim, ‘Neden herkes öğretmen olamaz?’ sorusuna bu hikayeden daha iyi bir yanıt olamazdı sanırım.