Yaşadığı zamanın şartlarından dolayı ilkokulu bile bitiremeyen Abdullah Arpa iş hayatına küçük yaşlarda bulaşıkçılık ve ayakkabı boyacılığı ile başladı. Denizli’nin Turizm bölgesi olan Pamukkale’de çalıştığı inşaat işlerinden arda kalan zamanlarında turistlere kartpostal satarak İngilizce öğrendi.

İnşaatlarda çalışarak birikim yaptığı parayla ailesi için aldığı ineği satıp Japonya’ya giden Abdullah Arpa 300 dolarla çıktığı yolculuğunda servet sahibi oldu. Japonya’ya gitmesinin ardından hayali olan pilotluk eğitimini alıp sonrasında kendi şirketini kuran Arpa, ardından uçak simülatöründe pilot eğitip gelirini yükseltti.

Bu olay tabi ki de çok kolay yürümedi. Japonya’ya gittiği ilk zaman 12 gün boyunca dışarda kaldı ve bir tavuk çiftliğinde tanıştığı Japon vatandaşının yardımı ile orada çalıştı ve sonrasında yine inşaat işleriyle uğraşarak birikim yaptı.

Arpa o zamanki yaşadığı zorluğu şu şekilde dile getiriyor:

300 dolarla uçağa bindim. 12 saat boyunca uçakta, ‘Çok para tutar’ diye aç kaldım. Yatacak yerim olmadığı için Tokyo’da Yoyogi Parkı’nda 12 gün boyunca kaldım. Tavuk çiftliğinde bana iş bulan kişiye iş karşılığı bir maaşımı verdim. Tavuk çiftliğinin ardından inşaat işleriyle de uğraştım.

Birikimi yükseldikçe hayatını hayaline göre çizmeyi sürdüren Arpa seyyar bir kebap arabası alıp satış yapmaya başladı ve işler iyiye gidince de Türk restoranı açtı. Belli bir süre sonra 3 restoran 1 barı oldu.

Hayalinin her zaman pilotluk olduğunu belirten Arpa, sahip olduğu restoranları ve barı satıp, Hawaii’ye giderek pilotluk eğitimi aldıktan sonra 6 ay kadar civardaki yakın adalara uçakla yolcu götürdü. Daha sonra Japonya’ya dönüş yapıp 3 arkadaşıyla birlikte bir uçak aldılar ve yolcu taşımaya burada devam etti.

Arpa, ‘Japonya’da kendi şirketini kurup, kiraladığı uçakla özel yolcu taşıyan Arpa, ‘Kurduğum şirkette Japonlara pilotluk eğitimi vermeye başladım. Şimdi 50’inin üzerinde öğrencim var. Onlara pilotaj eğitimi veriyorum. Dünyada 20 tane olan uçak simülatörlerinden birisi de benim şirketimde. Şirketimin biri kendine ait, diğeri kiralık 2 jeti var. 8 farklı havaalanında yer hizmetleri ile alışveriş mağazalarım var.’ dedi.

Karşısına ne engel çıkarsa çıksın hayallerine bağlılığını koruyan Arpa, ‘Çocukluğumda ayakkabı boyacılığı yaptığım zamanları unutamıyorum, zabıtadan dayak bile yemiştim. Hayat önüme ne engel çıkarırsa çıkarsın, hiç yılmadım ve hayallerimi gerçekleştirdim. İnşaatlarda amelelik yaptım, ilkokulu bile maddi imkansızlıklar sebebi ile okuyamadım. Ama şimdi çok sayıda çeşitli uçaklardan eğitmen lisanslarım var ve pilot eğitiyorum.’ dedi.