Önceden hisse senetleri yazılı kağıt halinde aracı olan kuruma getirilir ve senet sahiplerine dağıttırılırdı. Artık internet üzeri yapılan işlemler ile hisse senetleri kullanılmaz oldu.  Vadesiz hesabınızın olduğu bankaya gidip yatırım hesabı açmalısınız. Hesabınızı açtıktan sonra internet bankacılığından borsa işlemlerinizi yapabilirsiniz.

İnternet Bankacılığından Borsa İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bankanızın bulunan mobil banka uygulamasına girip menü kısmından yatırım hesabı tıklanır. Önceden karar verdiğiniz şirketin hisse kodu seçilip kaç adet almak istediğinizi belirterek işlem tamamlanır. Borsadan günlük fiyat hareketleri, uzun süreli fiyat hareketleri ve temettü (kar payı) işlemleri ile para kazanabilirsiniz.

İniş Çıkış Nasıl Takip Edilir?

Belli programlar ile anlık ve sağlıklı olarak takibini yapabilirsiniz. Programların gösterdikleri, Şirketin bir adedinin TL tutarı, günlük olarak yükselişi veya düşüşü, maksimum ve minimum fiyatları gibi istatistiklerinin grafikleridir. Programlar aracılığı ile grafikleri değerlendirerek planlama yapabilirsiniz. Kar ya da zarar durumunu kestirebilirsiniz.

Borsaya girmeden önce analiz yapmak çok önemlidir. Yapamıyor veya imkanınız yok ve girmeye kesin kararlıysanız. Profesyonel destek almalısınız. Planlama ve değerlendirme iyi yapılmadığı zaman kayıplarınız çok büyük meblağlar olabilir.