Son yıllarda popüler kültürün dayatmasıyla belli bir yaşa gelmiş kadınların bundan sonra ‘güzel’ olamayacağına yönelik kabul gören yanlış bir algı oluşturuluyor. Fakat şu bir gerçek ki, dünyanın her yanında pek fazla kadın yaşları ne olursa olsun, kendilerini sevmekten ve sağlıklarına dikkat etmekten taviz vermiyor. 61 yaşındaki, Yazemeenah Rossi onlardan sadece biri.

Yaşının ileri olmasına rağmen mesleği olan modellikten vazgeçmemiş. Günümüz moda kalıplarında kendisinin yarı yaşındaki kadınların bile ‘yaşlı’ olarak değerlendirildiği bir dünyada Rossi, her kadının kendi benliğini temsil hakkı olması gerektiğini savunuyor.

Rossi, ‘Moda dergilerinde kesinlikle, belli bir yaşa gelmiş kitleye dair, elbise, iç giyim ya da mayo reklamları göremezsiniz. Bu insanların böyle ihtiyaçlarının olmadığı yönündeki düşünceyi her kim modacıların aklına soktuysa oldukça yanlış.’ diyor.

Bu yaşta bu sağlıklı fiziğe nasıl sahip olduğunu soran Sunday Times’a açıklama yapan Rossi gizli bir sırrı olmadığını ifade ediyor. ‘Büyük bir sırrım var diyemem. Yaptığım tek şey çok uzun zamandır yalnızca organik yiyecekler tüketiyorum. Haftada iki kez yaptığım bir rutinim var. Organik zeytin yağı ve ince şekeri karıştırarak tüm vücuduma peeling yapıyorum. İşin sırrı doğrudan doğadan olduğuna emin olduğunuz şeyleri kullanmakta. Ayrıca her gün mutlaka bir avokado tüketmeye dikkat ediyorum’

Yaşlanmak ya da ‘yaş almak’ kaçınılmaz bir son. Fakat bu hayatın zevklerini geride bırakarak, inzivaya çekilmeyi beraberinde getirmemeli. Eğer içimizdeki yaşam tutkusunu yakalayabilirsek, yaş gerçekten de yalnızca sayıdan ibaret kalıyor.