Her şeyin kör edici kar ve buz ile olduğu dünyanın en uzak yerlerinden birinde Antartika’da yer alan McMurdo Kuru Vadileri çarpıcı bir anormalliktir. Benzersiz koşullar nedeni ile buz ve kardan yoksun bu vadilere Son yağmurun bile 2 milyon sene önce yağdığı McMurdo Kuru Vadileri, uzmanların Dünya’daki şu an Mars’a benzerlik bakımından elde edebileceğimiz en yakın yer olarak ilgisini çekmektedir.


Yüzeyinin% 98’i bir mil derinliğinde buz örtüsüyle örtülüdür. Gezegenimizdeki en kurak, en soğuk ve en rüzgarlı çöl olarak bilinen bu kuvvetli iklimde yaşam izlerine pek rastlanmaz, yaşam pek mümkün olmayan yerlerde bulunur ve bu olası yer, McMurdo Kuru Vadilerinin Uzaylı bölgeleridir.

Konuşacak gerçek bir insan nüfusu bulunmayıp sadece bir vahşi yaşamı olmasına karşın, Antartika umutsuzca terk edilmiş bir bölge değildir. Genellikle araştırmacılar ve bilim adamları olmak üzere 1.000 ila 5.000 arasında insan sürekli çalışma yapmaktadır. Araştırmacılar vadilerde ve çevresinde çığır açan keşiflerde bulunmuşlardır.

Hayat gerçekten McMurdo Kuru Vadiler’de görülse bile, bunu tundra üzerinde yer alan hafif iklimli bir vaha için karıştırmayın. Karın bulunmaması havanın yumuşaklığının belirtisi değil, 200-300 km’yi Karabatik rüzgarın neticesi. Karabatik Rüzgarı bu bölgede oldukça etkili. Bölgedeki volkanik gaz delikleri de bir hayli enteresan. Gizem ve sürprizlerle dolu bu bölge insanlara inanılması güç tecrübeler yaşatıyor.