Seasteading Enstitüsü, iki sene içinde tamamen faklı bir ülke inşa edeceğini duyurdu. İleride düşünce özgürlüğüne değer veren binlerce insanın deniz yolu üzerinden taşınan buna benzer ülkelerde yaşamak isteyeceğini tahmin ediyorlar.

Bu konuda yapılan hamleler bir tek sözde değil ve oldukça ciddi. ABD’li şirket, PayPal’ın kurucularından Peter Thiel’in liderliğinde, Fransız Polinezyası hükümeti ile bir anlaşma masasına oturdu. Buna göre 2019 senesinde Fransız Polinezyası açıklarına yeni bir yüzen ülkenin temelleriiçn çalışmalar başlayacak. Seasteading Enstitüsü başkanı Joe Quirk, milyonlarca yüzen ülkenin kendi kurallarına karar vereceğine ve beceriksiz patronlardan, boş politikacılardan ve bürokratlardan özgür olarak yaşamak isteyen insanlar tarafından yaşanacağını ve 2050 senesine kadar buna benzer yüzen deniz ülkelerinin çoğalacağını düşünüyor.

Jon Quirk, New York Times’a konuşmasında, ‘Dünya çapında hükümetlerinin yönetim biçiminden memnun olmayan ve topluma yüksek katkı verebilecekleri halde potansiyelinin altında kalan pek fazla insan var. Bu insanların kendi gibi düşünen insanlarla beraber yaşama isteğinden daha mantıklı bir durum olamaz.’ ifadesinde bulundu.

Seasteading Enstitüsündeki inşaat uzmanları, ‘denizde yüzen, kalıcı, yenilikçi ve doğayla bütünleşik yüzen şehirleri mükemmel bir şekilde dizayn edebilmek için tam beş sene uğraştılar. Bu konuda Fransız Polinezyasının seçilmesinin altında ise oldukça realist bir neden bulunuyor. Fransız Polinezyasını meydana getiren 118 ada küresel ısınma nedeniyle yükselen deniz seviyesinin altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya. Fransız Polinezyasınla anlaşan Seasteading Enstitüsü şuan planın ekonomik, çevresel ve yasal etkileri ile ilgili daha detaylı araştırmalar yapmakta.