Hayatını yalnız olarak sürdürenlerin ve görüşecek kimsesi bulunmayanların giderek arttığı son zamanlarda, bu durumdan büyük ölçüde etkilenen ülkelerin başında gelen İngiltere’de başbakanlık ofisi tarafından yapılan açıklamada yalnızlıktan sorumlu bir bakanlığın kurulduğu ifade edildi. Milletvekili Tracey Crouch’un yalnızlık bakanı olarak atanacağı bildirildi.

Başbakan Theresa May, konuyla ilgili yaptığı konuşmasında bu konuyu ilk dile getiren ve suikasta kurban gitmiş eski milletvekilini anarak , ‘Jo Cox, ülkedeki yalnızlığın ne seviyede olduğunu fark etmiş ve kendini bu durumdan muzdarip olanlara yardım etmeye adamıştı’ ifadelerini kullandı.

May, yeni bakanlığın yalnızlık içn çalışan sivil toplum örgütleriyle birlikte hareket edeceğinibelirtti. Göreve getirilen bakan Crouch ise ‘İngiltere’de yalnızlıktan dolayı acı çeken milyonlarca insan var ve bu kişilere yardım etmek için elimizden geleni yapacağız’ şeklinde konuştu.

Bir tek İngiltere’de yalnızlığa maruz kalan 9 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor. 2017 senesinde yayınlanan bir araştırmaya göre, yalnızlık günde 15 dal tütün kullanmanın verdiği zararla, aynı zararı hem fiziksel hem de psikolojik olarak veriyor. İngiltere’nin sağlık sisteminden sorumlu olan NHS kurumunun bakım biriminin yöneticilerinden Prof. Jane Cummings’e göre soğuk havalarla beraber yaşanan yalnızlığın kış aylarında ölümlere dahi yol açabileceğini ifade ediyor.