İngiltereli bilim insanları gerçekleştirdikleri çalışmalar kapsamında insanları öldükten sonra tekrar canlandırmayı vaat ediyorlar.

Daily Mail gazetesinde yer alan bir habere göre, dondurulma işlemi sayesinde gelecekte teknoloji gelişirse bu kişi; kişiliği, zekası tüm yaşadıkları, deneyimleri ve hafızasıyla yeniden dünyaya gelebilecek. Şu anlık için imkansız gibi görünen bu işlemde 10 yıl içerisinde ciddi bir yol kat edileceği iddia ediliyor.

Cryonics, yani insanların 'Forever Young' filmindeki gibi yakın gelecekte canlandırılmak üzere dondurulması öyle cesedi buzların içerisine yatırmakla olmadığını belirtelim. İnsan bedeni, önlem alınmadan dondurulursa buz kristalleri hücrelerin çevresini sarıyor ve su kaybına neden oluyor. Bu nedenden dolayı gerilen hücre zarı yırtılıyor ve hücre parçalanıyor. Bu olayı engelleme için ise gliserol gibi donmayan maddeler insan vücudunda kullanılıyor.

Bilim insanları, bu işlem için ücretin önümüzdeki 10 yıl içerisinde 6 bin 500 dolara kadar düşebileceğini düşünüyor. Rusya'da aktif olarak hizmet veren KrioRus adlı firma yeniden hayata gelme projesinde şu anlık önce yapan firmalardan biri olduğunu belirtelim. KrioRus kafa dondurma işlemi için 13 bin 200 dolar gibi bir ücret talep ediyor.