Türkiye'de meteoroloji verilerine göre, geçen yılın nisan ve mayıs aylarına oranla bu yıl yıldırım artışı gözlemlendi.

Yıldırım sayısındaki artışla beraber, yıldırımların insanlara isabet etme ihtimalinde de artış gözlendi.

Uzay Kesmez'in haberine göre; son 1 ay içerisinde Türkiye’de yıldırım çarpması sonucu 9 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi de yaralandı. Üzerine yıldırım düşen yüz yirminin üzerinde hayvan da hayatnı kaybetti.

Yıldırımların canlılara isabet etmesinin tek nedeni, yıldırım ya da şimşek sayısının artması değil.

Üzerine yıldırım düşenlerin çoğunun açık arazideki çobanlar ile cep telefonu ya da tablet gibi elektronik aletlerle sürekli olarak etkileşimde bulunan kişiler olduğu tespit edildi.

"5G geldiğinde yeni baz istasyonları kurulacak, elektromanyetik alanlar artacak."

Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Şeker, Avrupa'da birçok bilim insanının 5G'nin durdurulması için dilekçe yazdıklarından bahsetti. Prof. Dr. Şeker, ""Avrupa’daki birçok bilim adamı, BM ve Avrupa Parlamentosu’na verilen dilekçelerle 5G’nin çalışmalarının durdurulmasını istediler. 5G geldiğinde yeni baz istasyonları kurulacak, elektromanyetik alanlar artacak. Doğal denge ve insan yapısı (erken ergenlik vs.) bozulacak. Sonuçta insan da elektromanyetik bir yüktür. Buna cep telefonları ve ortamdaki diğer kaynakların da katkısı olabilir. Elektromanyetik alanın artması, istenmeyen olaylara sebep oluyor. Bu gibi olaylar, çok daha fazla yaşanacak" şeklinde konuştu.