Japonya'da bir robot yaklaşan belediye seçimlerinde belediye başkanlığına adaylığını koydu. Japonya’nın başkenti Tokyo'daki Tama City'nin belediye başkanlığına aday olan robot 'Al' Tama City şehrinin her yerini afişleriyle donattı.

Yapay zekaya sahip olan Al isimli robot, tıpkı rakipleri gibi seçim kampanyası yürütüyor. Al'ın seçim afişleri, Tama City'nin her yerini süslemiş durumda.

Robot AI'ın arkasında, 2014'te de Tama City belediye başkanlığı için aday olmuş ancak başarıya ulaşamamış Michihito Matsuda bulunuyor. Bir internet şirketinde çalışan Matsuda, Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile dünyada ilk kez yapay zekalı bir robotun belediye başkanlığına aday olduğunu belirtti. Robot Al'ın seçim çalışmalarını yürüten bir ofisi ve internet sitesi de bulunuyor.

Yapay zekanın Tama City'i değiştireceğini ifade eden Matsuda, 'Yapay zekayla donanmış belediye başkanı sayesinde tarafsız ve dengeli bir politika güdeceğiz. Rüşvete, torpile ve duygusallığa yer yok! AI seçilirse 100 kişiden 99'u memnun olacak' sözleriyle belediye başkanlığına aday olan robotunu tanıttı.

Tama City’de yaşayan halk, yapay zeka için yürütülen kampanyanın bir şaka ya da oyun olduğunu düşünüyor. Ancak şehirde yaşan halkın bir kısmı, yapay zekalı bir robotun yetersiz ve yozlaşmış insanlara daha iyi bir alternatif oluşturduğunu ifade ediyor ve yönetimde olması fikrine sıcak baktıklarını belirtiyor.