NASA'dan yapılan açıklamada, Uber ile uçan taksi için keşif yapılması konusunda anlaşıldığı ve NASA'nın, insansız hava araçlarını da içeren 'şehir hava devinim' araçları için simülasyonlara başlayacağı belirtildi.

Los Angeles'ta düzenlenen Uber Elevate Zirvesi'nde Uber'in 2020'de uçurmayı düşündüğü uçan taksi prototipleri sergilenmeye başladı

Uçakların yakıt yerine elektrikle çalışacağı ifade edildi

Tasarımın, dikey kalkışa ve inişe izin vermek için birden fazla itici motora sahip olduğu görünüyor. Uçan taksi gövdesi, bir helikopterden ziyade bir uçağın gövdesini anımsatıyor. Uçaklar yakıt yerine elektrikle çalışacak, böylece geleneksel bir helikopterden daha sessiz, daha verimli ve daha ucuz olacak.

Gökyüzü limanları kurulacak

Uber CEO'su Dara Khosrowshahi'ye göre insanlar ileride bir hava taksi çağırmak için Uber uygulamasını kullanacaklar ve daha sonra en yakın çatıdaki gökyüzü limanına gidecekler. Araçlarda aynı zamanda sürüş paylaşma mekanizması da bulunacak. Her havalimanına en fazla dört yolcu sığacak, bu da maliyetleri daha da azalmasına yardımcı olacak.

Hızlı, ucuz ve trafik şehrin trafiğinden uzak

Khosrowshahi, "Bu araçlar etrafında bir ulaşım ağı oluşturmak istiyoruz, böylece insanlar düzenli olarak bu taksileri daha uygun maliyetlerle kullanabilecek. Trafikten kaçarak hem ucuza hem de daha hızlı uzun mesafelere havadan gidebilecekler" ifadelerini kullandı.