Başarı merdivenlerini tırmanarak zirveye çıkmak her zaman zor olmuştur. Karmaşık, birçok faktörü içinde barındıran, farklı çıkarların çatıştığı durumlar yaşanır. Bu yüzden siz ilk başta kararınızın ne kadar kolay olduğunu düşünseniz de önemli bir karar aşamasına gelindiğinde uykusuz geceler ve kararsızlıklar yaşanır. Ancak bu zor süreci kolaylaştırmak için bazı yöntemler var, kendinizi tanımanız. Başarı merdivenlerini tırmanmak için size 9 altın kuralı söylüyoruz! 

 

1. Düşüncelerinizi Netleştirin

Başarıya Giden Yol İçin Olmazsa Olmaz 9 Altın Kural

 

Hiç şüphesiz, önemli bir karar vermeden önce kafanızda bir sürü şey gelip gidiyordur. Üstelik bunların birçoğu, karar vermek istediğiniz konuyla ilgili olmayabilir. Kafanızın içindeki bu gürültüyü durdurun. Bunu meditasyon, derin nefes egzersizleri, yoga, dua veya size ne iyi geliyorsa o şekilde yapabilirsiniz. Etkili bir karar verme süreci için yapabileceğiniz en iyi şey, sakin ve odaklanmış bir zihin oluşturmaktır.

 

 

2. Hedeflerinizi Belirleyin

Başarıya Giden Yol İçin Olmazsa Olmaz 9 Altın Kural

 

Bazen insanın kafasında birden çok hedef dönüp dolaşır. Bu yüzden kafanız karışmış olabilir, hangi hedefe yöneleceğinizi bilmediğiniz için bir an önce karar vermek istiyor olabilirsiniz. Kendinize biraz zaman verin ve ne istediğinizi düşünün, ne için çalışmak istediğinizi ve ne tür sonuçlar almak istediğinizi düşünün. Hedeflerinizi belirlemek, üzerinde çalışılabilir bir karar vermenize yardımcı olur.

 

 

3. Kendinize Özel Takviminiz Olsun

Başarıya Giden Yol İçin Olmazsa Olmaz 9 Altın Kural

 

Aldığınız her kararın bir takvimi olmalı. Aksi takdirde bu kararları erteleyebilir, dikkatinizi dağıtan başka şeyler yüzünden unutabilir, vazgeçebilirsiniz. Karar vermenin en büyük zorluklarından biri, daha sonradan o karara bağlı kalıp bir takvim hazırlamaktır. En azından kendinize düzenli olarak bir kontrol mekanizması oluşturun ve nasıl ilerlediğinizi görmek için kendinizi kontrol edin.

 

 

4. İşinize Yarayacak Bilgi ve Verileri Toplayın

Başarıya Giden Yol İçin Olmazsa Olmaz 9 Altın Kural

 

Hiçbir karar, gerekli bilgi olmadan verilemez. Bunun için kararınızı vermeden önce bilgi edinin, kaynakları kontrol edin, o karara bağlı olan unsurları ortaya çıkarın. Her büyük karar, arkasında önemli bir araştırma ve bilgi birikimi gerektirir.

 

 

5. Önyargılarınızın Farkına Varın

Başarıya Giden Yol İçin Olmazsa Olmaz 9 Altın Kural

 

Bazen, bazı konularda farkında olmasanız bile önyargılarınız olabilir. Herkesin önyargıları vardır, buna çok şaşırmayın. Ancak önyargıların farkına varamazsanız, önyargılarınıza dayanarak kararlar vermiş olursunuz ve bu kararlar da sandığınız kadar başarılı olmaz. Eğer bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa, güvendiğiniz bir arkadaşınızdan sizin önyargılarınızı anlatmasını isteyebilirsiniz.

 

 

6. Objektif Olun

Başarıya Giden Yol İçin Olmazsa Olmaz 9 Altın Kural

 

Söz konusu hayatta önemli kararlar vermek olduğunda, objektif olmak en önemli unsur olabilir. Ayrıca, önyargılarınızın farkına varmak için de objektif olmanız gerekir. Objektif olmak, nötr bir alanda kalmak, hayatta yaptığını seçimlerin peşinden gitmeden önce bulunduğunu geçici bir alandır.

 

 

7. Kendi İç Sesinizi Dinleyin

Başarıya Giden Yol İçin Olmazsa Olmaz 9 Altın Kural

 

Bazıları buna 6. his diyor, bazıları sezgilere güvenmek diyor. Adı ne olursa olsun, içgüdülerinizin size ne anlatmak istediğini dinleyin. Bazen, sizin için en iyi olacak şey, iç güdülerinizden gelebilir.

 

8. Doğru Analizlerde Bulunun

Başarıya Giden Yol İçin Olmazsa Olmaz 9 Altın Kural

 

Her kararın iyi yönleri ve kötü yönleri vardır. Bazen bunlar çok açık bir şekilde ortadadır, bazen de bunların farkına varabilmek için dikkati bir analiz yapmak gerekir. İyi yönleri ve kötü yönleri belirlemek, sizi vereceğiniz karara yaklaştırır. Bu yüzden bir karar vermeden önce mutlaka iyi ve kötü yönlerini belirleyin.

 

 

9. Kararlarınızın Devamını Getirin

Başarıya Giden Yol İçin Olmazsa Olmaz 9 Altın Kural

 

Hangi kararı vermiş olursanız olun, bunun aslında bir son olmadığını unutmayın. Önemli olan bu kararı verdikten sonra kararlarınıza uygun adımlar atmakta gizli. Verdiğiniz karar umduğunuz sonuçları sağladı mı? Hedeflerinize ulaşabildiniz mi? Kararınızı geliştirebildiniz mi? Bu sorulara yanıt arayın.